Chemiczne odchwaszczanie pszenicy

Pszenica jest bardzo wrażliwym zbożem o dosyć wygórowanych wymaganiach glebowych, cieplnych, dużym zapotrzebowaniu na wodę. Potrzebuje dobrych warunków dla pełnego rozwoju, dlatego nie powinna współzawodniczyć o nie z niepożądanymi chwastami. Te uporczywe rośliny zielne bardzo często i w dużej ilości występują w uprawach polowych, niekorzystnie wpływają na rozwój wschodzącej pszenicy, osłabiają plony, utrudniają zbiory. Na każdym etapie rozwoju pszenicy można stosować preparaty chemiczne, żeby likwidować chwasty bez szkodzenia zbożu.

Koniecznie trzeba dobierać takie substancje, które podziałają na chwasty, gdy one będą najwrażliwsze. Bardzo ważne jest również to, by ich niszczenie rozpocząć jesienią, bo wtedy nie będą miały szansy na dalszy rozwój. Jeżeli nie wykona się zabiegów chroniących pszenicę w tym terminie, to wiosną chwasty będą już znacznie silniejsze. Na takie wyrośnięte już trzeba stosować dużo silniejsze preparaty i nie zawsze jest to skuteczne.

Powtarzanie oprysków warto wykonywać z użyciem różnych środków, stosować je naprzemiennie z tego względu, że chwasty uodporniają się na nie. Wieloletnie i dwuletnie mają zdolność przezimowania, doskonale znoszą niskie temperatury, i jeżeli pozwoli się im na rozwój już jesienią, to będą dużą przeszkodą dla rozpoczynającej wegetację pszenicy. Łatwiej jest wówczas likwidować chwasty jednoroczne, bo zaczynają wegetację równo ze zbożem i w określonej fazie ich rozwoju wybrany środek chemiczny działa szybko i skutecznie.