Pielęgnacja naszych ogrodów

Posiadanie ogrodu to bardzo duża odpowiedzialność. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele pracy i czasu trzeba będzie mu poświęcić. Na etapie planowania wszystko wydaje się proste.

Podczas pierwszych nasadzeń zaczynamy popełniać błędy, ponieważ chcemy mieć od razu wszystkiego dużo i w dużych wymiarach. Wydaje się nam, że gęste sadzenie roślin szybko przyniesie właśnie taki efekt. W rezultacie mamy sporo drzew i krzewów, które szybko przyrastają, bo przecież dbamy o nie jak najlepiej.

Zajęci pielęgnowaniem naszego ogrodu nagle zauważamy, że roślin jest jakby za dużo i są jakieś wybujałe. Zaczynamy więc coraz częściej używać rozmaitych sekatorów, żeby trochę ujarzmić powstający busz. Warto na początku spojrzeć na plany ogrodowe z dystansem i posłuchać rad doświadczonych ogrodników.

Nasadzenia należy wykonać zgodnie ze sztuką, zapewniając każdej roślinie stosowne dla niej warunki, a potem ją nawozić, podlewać, przycinać i w razie chorób opryskiwać różnymi specyfikami. W ogrodach, gdzie dominują kwiaty konieczne jest również obcinanie lub obrywanie przekwitłych kwiatostanów, wykopywanie bulw, cebul, kłączy i przechowywanie ich przez zimę w chłodnych, suchych pomieszczeniach. Na wiosnę wrócą przecież do ogrodu, by znowu być jego ozdobą.

Kto postanowi, że koniecznie będzie miał reprezentacyjny trawnik, poświęci mu na pewno więcej czasu niż innym zakątkom ogrodu. Praca w ogrodzie trwa cały czas, ponieważ jest to dynamiczny biosystem, gdzie musimy wykonać wiele zabiegów pielęgnacyjnych dla jego dobrej kondycji.