Jakie to są nawozy naturalne?

Najbardziej znanym nawozem naturalnym jest obornik, który rozrzucamy na grządkach jesienią i dokładnie mieszamy go z ziemią. Wszystkie zawarte w nim składniki odżywcze przenikają do gleby i na wiosnę mamy urodzajne podłoże gotowe do wysiewów i sadzenia roślin. Musimy tylko przestrzegać pewnych reguł, które mówią o tym, jakich roślin nie wolno uprawiać w pierwszym roku po nawiezieniu ziemi obornikiem.

Są różne typy obornika i zależy od lokalnych możliwości, którego użyjemy do naszych upraw. Możemy wykorzystać obornik bydlęcy, pomiot ptasi, obornik koński, świński albo owczy i króliczy. Gatunek gleby w naszym ogrodzie również decyduje o tym, którego z nich użyjemy.

Jeżeli mamy glebę wilgotną i ciężką, skorzystamy na pewno z dość suchego obornika końskiego. Natomiast dla gleby lekkiej lepszy będzie obornik bydlęcy. Nawozem naturalnym, na który każdy może sobie pozwolić, jest kompost. Nawet w najmniejszym ogrodzie można go wyprodukować.

Obecnie są do nabycia niewielkie, estetyczne kompostowniki nadające się do takich właśnie ogrodów. W dużych zaś preferujemy pryzmy kompostowe, gdzie gromadzimy wszystkie resztki organiczne pozyskiwane w ogrodzie. Co pewien czas przerzucamy je tak, by górna warstwa znalazła się na spodzie a ta dolna do góry.

Warto też taką pryzmę podlewać i w trakcie kolejnego przerzucania posypać ją preparatem wspomagającym kompostowanie. Należy pamiętać o tym, żeby nasz kompostownik był w miejscu zacienionym, a w czasie suszy oraz na zimę powinniśmy go przykrywać warstwą słomy i agrowłókniną.