Szczawik żółty a wiechlina roczna w pszenicy

Wiechlina roczna preferuje podobne warunki glebowe jak pszenica, zatem dosyć często można ją spotkać w tych uprawach. Łatwo i obficie się rozsiewa i jest kłopotliwa dla rolników, bo jeżeli już się pojawi to jest jej bardzo dużo. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego wyrasta kilka pokoleń tego chwastu, który skutecznie zagraża roślinom uprawnym.

Na pewno osłabia wzrost pszenicy, bo walczy z nią o wszystko co najlepsze do rozwoju. W rezultacie znacznie umniejsza zbiory i zanieczyszcza ziarno zboża, co jest szkodliwe w dalszej uprawie pszenicy. Niebezpieczeństwo jej występowania w uprawianym zbożu polega również na tym, że jest doskonałym żywicielem mączniaka prawdziwego.

Ta choroba grzybowa jest niezwykle groźna dla pszenicy i brak interwencyjnych oprysków może czasami doprowadzić do utraty całej uprawy. Na pewno konieczne jest monitorowane pola z pszenicą, by w porę zauważyć wiechlinę oraz mączniaka i zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Szczawik żółty to malutka roślinka, która powszechnie uznawana jest za ozdobną.

W ogrodach traktuje się ją jako materiał okrywowy, ponieważ bardzo szybko zajmuje wolne przestrzenie na rabatach kwiatowych czy w ogródkach skalnych. Wykorzystywana jest również do wypełniania wzorów kwiatowych w dużych założeniach parkowych. Niestety, kiedy znajdzie się na plantacjach zbóż lub kukurydzy jest traktowana jako pospolity chwast.

Nie wyrządza im jednak większej szkody, bo ma tak mały system korzeniowy, że każdy zabieg agrotechniczny powoduje likwidację szczawika i chemiczne opryski skierowane na niego nie są konieczne.